Tığ oyası Yatak Odası Takımı

You are currently viewing Tığ oyası Yatak Odası Takımı
Tığ oyası yatak odası takımı

Tığ oyası Yatak Odası Takımı

Tığ oyası yatak odası takımı 6 parça olarak yapılmıştır. İplikten yapılan oyalar  yıkaması, ütülemesi kolaydır. Kullanım kolaylığı verir. Yatak odası için otantik bir görünüm sağlar. Aydın yöresi kadınları tarafından yapılmıştır. Süslemeler vazgeçilmez aksesuarlarımızdır. Anadolu kadını gün içinde dinlenme saatlerinde elinde tığ ve ipliği süreli dantel örer. Kendisi için yaptığı gibi, ek gelir sağlamak için de yapar. Sipariş üzerine dantel ördüğü gibi, pazarda satarak da aile bütçesine katkıda bulunur. Tığ danteli şark odaları için vazgeçilmez ürünlerdendir. yastık başları, kırlent oyaları olarak kullanılır. Yatak odalarında karyola örtülerinin kenar şeritleri yastık motifleri olarak monte edilir kullanılırdı. Günümüzde çok fazla kullanılmamakla beraber çok zevkli keyifli şark odaları ve yatak odası takımları yapılırdı. Perde uçlarına takılan tığ oyaları muhteşem görüntüler oluşturmaktadır.

Tığ oyası yatak odası takımı
Tığ oyası yatak odası takımı

Nerelerde Kullanılır

Tığ oyası yatak odası takımı , sehpaların üzerinde ve komidin takımlarının üzerind ekullanmak için yapılır.  Kültürel olarak evlenecek kızların çeyizlerinde mutlaka bulunan otatntik çeyiz ürünleriydiler. Günümğzde yatak odası mobilya anlayışı değistiğii daha modern mobilyalar tercih edildiği icin çok fazla kullanım alanı kalmadı. Genelde şar odası gibi otatntik yaşam alanları oluşturulduğunda tercih edilir duruma gelmiştir. Modern yaşam tarzı el işi ürünlerin kullanım alanını kısıtlamıştır. Hal böyle olunca kadınlarımız üretmez oldular. Kullanım alanları kısıtlaninca çeyiz sandıklarinda nostalji olarak saklanır hale geldiler.

Kültürel Degeri

Yeni nesil kızlarımız el işi yapmayı tercih etmemektedirler. Belli yaş üzeri kadınlarımız yaşlanınca yapacak usta kalmayacaktır. Yuzyıllardır nesilden nesile aktarılan bir el sanatı kabolma tehlikesiyle karşı karşıya kalacaktır. Halk eğitim kurslarinda öğretici hocalar tarafindan yaşatilması mümkündür. kültür bakanliğının üzerinde durmasında fayda vardır.  Günümüzde kadınalrimizda azda olsa işleyip satmaya çalisan küçük bir azınlık hala vardir. Hala yaşayan öğreticiler varken yeni nesillere aktarilmasi önemlidir. Türk kültürü dediğimiz büyük hazinenin birer parçası olarak korunmalari gerekmektedir. Aileler evlerinde, duvar vitrinlerinde kullanmaya özen gösterirlerse mutlaka talep olacak ve üretmek için bir neden leri olacaktir. Umarim geleceğe taşıyabiliriz

Bir yanıt yazın