Mevlüt Örtüsü Sabah Günesi

You are currently viewing Mevlüt Örtüsü Sabah Günesi
iğne oyası mevlüt örtüsü,çeyiz ve hediyelik için idealdir.

Mevlüt Örtüsü

Mevlüt örtüsü sabah günesi model ipekten yapılmıştır. İpeker kumaşa takılıdır. Aydın yöresi iğne oyasıdır. Türkiye’de tekdir. Elinize aldığınızda farkı hemen farkedeceksiniz.Aydın yöresine özel oyadır. Türkiye de baska bir şehirde aynı desen model ve el işi inceliğini bulmanız mümkün değildir. iğne oyası mevlüt örtüsü zerafet timsalidir.

İğne oyası mevlüt örtüsü, çeyiz ve hediyelik için idealdir.

 

İğne Oyası Dantel Nedir Nasıl Yapılır

Türk El Sanatları İğne Oyası, yüzyıllardır uygulanan geleneksel bir Türk el sanatıdır. Karmaşık desenler, tasarımlar ve şekiller oluşturmak için iğne ve iplik kullanan karmaşık, narin ve güzel bir nakış şeklidir. Türk El Sanatları İğne Oyası sanatı nesilden nesile aktarılarak günümüzde de uygulanmaktadır.

Türk El Sanatları İğne Oyası’nda kullanılan malzemeler tipik olarak keten, ipek veya yün ipliğidir. Tasarım, ipliği bir iğnenin etrafına sararak ve ardından kumaşa dokunarak oluşturulur. Örnekler istenildiği kadar karmaşık veya basit olabilir. Tasarım, istenen öğenin boyutuna ve şekline uyacak şekilde de ayarlanabilir.

Tasarım oluşturulurken, iplik, çeşitli şekiller ve desenler oluşturmak için manipüle edilir. En yaygın şekiller daireler, yıldızlar ve elmaslardır, ancak daha karmaşık tasarımlar da mümkündür. Örnek motif tamamlandıktan sonra, iplik daha sonra çözülmesini önlemek için bir düğüm ile sabitlenir.

Türk El Sanatları İğne Oyası sanatı, girift desenler ve ince işçilik diğer işlemelerde görülmediği için çok rağbet görmektedir. Gelinliklerde, giysilerde ve diğer eşyalarda sıklıkla görülebilen girift tasarımlar, bir zanaatkarlığın işareti ve zengin bir kültürel tarihin hatırlatıcısıdır.

Türkiye’de iğne oyası çok değer verilen ve saygı duyulan bir sanattır. Zanaat çok rağbet görüyor ve onu uygulayan zanaatkarların toplumda büyük saygı gördüğü biliniyor. Hal böyle olunca da Türk El Sanatları İğne Oyası satın almak oldukça pahalı olabiliyor.

Türk El Sanatları İğne Oyası’nın girift ve narin tasarımları gerçekten bir sanat eseridir. Zanaat, Türkiye’nin zengin kültürel tarihini ve zanaatkarlarının zanaatkarlığını güzel bir şekilde hatırlatıyor. Gelecek nesiller için hayranlık uyandırmaya devam edecek zamansız ve eşsiz bir sanat biçimidir. Resimde görünen iğne oyasından yapılmış sabah günesi modeldir. aydın yöresine aittir. iğne oyası mevlüt örtüsü modellerimizi sitemizde inceleyebilirsiniz.

 

Bir yanıt yazın