İğne Oyası Mevlüt Örtüsü Ortanca Model

You are currently viewing İğne Oyası Mevlüt Örtüsü Ortanca Model

İğne Oyası Mevlüt Örtüsü

İğne oyası mevlüt örtüsü ipekten yapılmıştır. İpeker kumaşa takılıdır. Mevlüt örtüsü ortanca model Aydın yöresine ait iğne oyasıdır. Orta ve ileri yaş anne ve ninelerimizin kullanmasına uygun sade, şık, estetik bir oyadır. Mevlüt örtüsü dini ritüellerimiz de kullandığımız önemli bir aksesuardır. Genelde mutlaka takılır. Kadınlarımız bu konuda zevk sahibidir. İllaki farkedilmek isterler. Bu örtü ile farkedilmek, rengi ve oyası gibi etkenlerdir. Sıradan pazar işi oyalar dan yapılan örtüler adı üzerinde sıradan ürünlerdir. Farkedilmek için farklı bir ürün olması gerekmektedir. Aydın iğne oyaları bunun için eşsiz oyalardır. Zarif bir kumaş ve mükemmel işçilik ile yapılmış oyası harikadır. Bulunduğunuz ortamda anında farkedilmenin en kolaya yoludur. Biz genelde hem çeyiz için , hemde ihtiyaç olduğunda sürekli kullanırız. Genç kızlarımızın çeyizinde mutlaka bulur. Çeşit çeşit modellerimiz vardır. Bazıları sitemizde de vardır. Hediyelik iğne oyası mevlüt örtüsü çok özel bir üründür. Her uğradığı mağazada bulamayacağı bir üründür.

İğne oyası mevlüt örtüsü, çeyiz ve hediyelik için idealdir.

İğne Oyası Yapılısı 

Oya örtüsünden bağımsız olarak yapılır. Önce şeridi yapılır. Her kadın uzunluğunu kendi kulaç ölçüsüne göre yapar. Özel sipariş verilmediği sürece klasik uzunluk bu şekilde hazırlanır. Şerit bittikten sonra oturtma dediğimiz modelin yapılacak olduğu ana gövde işlenmeye başlar. O bittikten sonra üzerine modele ismini veren motif işlenmeye başlar. Ayrı ayrı değil, yekpare işlenen oya modelleridir. Oya bittikten sonra kumaşa takılma süreci başlar. Kumaşa iğne ile monte edilir. Daha sonra örtünün kenarları küçük şekiller ile işlenir.

Farklılık ayrıntıda gizlidir

Eğer kumaşın kenarına işleme yapılmaz ise zarifliği estetiği oluşturamazsınız. Küçük teferruat gibi görünen işleme en önemli püf noktasıdır. Kenar işlemesi düzgün zarif bir işçilik olursa bir bütünlük sağlar. Yoksa o kadar emek verilen örtü sıradanlıktan kurtulamaz. Pek çok kadın bu ayrıntıyı dikkat etmezler. Satın aldıktan sonra başkasında farklı bir örtü görünce neden benimkisi bu kadar albenili değil diye düşünür dururlar. Aydın yöresine ait iğne oyası mevlüt örtüsü almanız gerektiğinin ayrıntılarından biriside budur. Oya seçimi yapmak kolay bir iş değildir. Pek çok faktörü vardır. Bizim bloğumuza bakmadan, incelemeden seçim yapmamanızı öneririz.

Bir yanıt yazın